Каталог тканин

Декатування тканини

07 травня 2023 р

Для того, щоб текстильний виріб був більш стійким до різноманітних впливів, тканину піддають спеціальної обробки, що має назву декатування. Що за процес, розглянемо детально.

Що таке декатування тканини?

Декатуванням називається примусове усадження тканини, завдяки якому готовий виріб не розтягуватиметься або зменшуватиметься у розмірі після прання або сушіння. Кожному майстру, який спеціалізується на пошитті одягу, варто досконало вивчити — що таке декатування, в яких випадках воно потрібне, і як його здійснити в домашніх умовах.

Декатування — це волого-теплова обробка тканини для виключення усадки речі після розкрою та шиття. Проводиться вона до розкрою. В результаті матеріал дає усадку, яка убереже вас від прикрощів надалі.

Яким тканинам потрібне декотирування?

Найчастіше обробка тканини перед пошиттям потрібна, якщо матерія має натуральний склад. Процедури потребують такі типи тканин:

  1. Тканини з невеликою щільністю та рідкісним плетенням. До таких відноситься тонкий трикотаж, батист, ситець, муслін.
  2. Тканини, у складі яких є понад 50% натуральних волокон — вовна, бавовна, льон коноплі, шовк.
  3. Види полотен, у яких є волокна еластану, віскози, капрон.

Не завжди ми можемо точно знати склад матеріалу, який відсоток натуральних ниток у ній присутній. Насправді це зовсім не проблема — дізнатися, чи потрібне декатування тканини перед розкроєм у даному конкретному випадку досить просто. Для цього вам необхідно відрізати невеликий клапоть матерії, наприклад, 10×10 сантиметрів, провести волого-теплову обробку, дозволити йому висохнути і знову виміряти. Якщо розмір клаптя зменшиться, тоді декатування — це необхідність.

Декатування може бути необхідним для різних видів полотен — його потребує майже будь-яка пальтова тканина, що має у складі натуральні волокна, льон, бавовна, джинс, муслін і багато інших.

Які тканини не можна декатувати?

Щоб шити якісні та довговічні види одягу, досвідченому майстру необхідно також знати, які тканини не можна декатувати. До полотен, що не потребують обробки, відносяться:

  • тканини, що мають повністю синтетичний склад;
  • натуральна та штучна шкіряна тканина;
  • ворсові тканини — штучне хутро, велюр плюш, замша;
  • синтепон, флізелін;
  • види тканин із лаковим покриттям;
  • стьобані тканини для курток та пальта;
  • мембранні тканини.

В одних випадках декатування тканини, яка не потребує процедури, ні до якого результату не приведе — ви даремно витратите час. В інших випадках обробка перед розкроєм може безнадійно зіпсувати зовнішній вигляд і властивості матерії. Тому проводити декатування варто лише в тому випадку, коли воно необхідне.

Як декатувати тканину — майстер-клас з волого-теплової обробки матеріалів 

Як крок за кроком виконується декатування тканини в домашніх умовах, залежить від складу тканини. Розглянемо докладніше, як правильно проводити цей процес для різних типів матерії.

Декатування бавовняної та лляної тканини

Тонкі тканини з бавовняним або лляним складом завжди потребують декатування. Проводити її можна двома способами. Перший спосіб наступний:

  • опускаємо тканину на кілька хвилин у теплу воду;
  • виймаємо матерію, злегка вичавлюємо її, не викручуючи;
  • витягуємо матерію на ціпку або на перекладині;
  • злегка вологу тканину прасуємо з виворітного боку, праску при цьому ведемо вздовж кромки.

Декатування тканини бавовна або льон має додаткову перевагу — з її допомогою можна не тільки зробити примусове усадку полотна, але і забезпечити йому стійкість кольору. Другий спосіб виконуєтья наступним чином:

  • готуємо оцтовий розчин — 1 столова ложка оцтової есенції на літр води;
  • прополіскуємо тканину в оцтовій воді;
  • після цього споліскуємо тканину у легкому розчині крохмалю;
  • прасуємо накрохмалену тканину до повного висихання.

Тканину потрібно прасувати до обов’язкового висихання — інакше можуть обмазуватись крохмальні складки, які складно розгладити.

Як декатувати тканину штапель та віскозу?

Як правило, тканини штапель дають велику усадку, тому декатування для них є обов’язковим. Для процедури необхідне тривале замочування протягом 12-14 годин. Після цього можна зробити ополіскування в оцтовій воді та в крохмалі, як у попередньому прикладі.

Декатування шовкових тканин

Тканини з шовку також дають усадку. Складність у тому, що виріб може зменшитися в розмірі не відразу, а пізніше, наприклад, після третього прання. Тому перш ніж шити з шовкової тканини, варто провести декатування.

Процедура для шовкових тканин трохи простіша. Для цього вам знадобиться відпарювач або праска з паровим ефектом. Після остигання матерію слід пропрасувати ще раз. Шовк — це ніжна і делікатна тканина. Після прасування на ній можуть залишитися сліди від крапель води. Тому прасувати матеріал слід з виворітного боку, і паровий ефект не повинен бути сильним.

Декатування вовняних тканин

Усадку тканина вовна дає завжди, тому ця процедура для таких тканин абсолютно необхідна. Проводиться декатування двома способами, залежно від густини матеріалу. Щільна вовняна тканина декатується таким чином:

  1. Відріз тканини розкладаємо на рівній горизонтальній поверхні.
  2. За допомогою пульверизатора добре зволожуємо матерію та залишаємо в такому положенні на 8-12 годин.
  3. Якщо ваша тканина має дуже високу щільність, цього може виявитися недостатньо — у такому випадку матеріал слід упаковати в целофановий пакет або загорнути в мокрий або віджатий рушник або простирадло.
  4. Після цього добре прасуємо матеріал з виворітного боку, суворо через пропрасувач. Докладати зусиль не варто — праска повинна трохи торкатися поверхні тканини.

Якщо ви декатуєте тонку вовняну тканину, для успішної роботи достатньо пропрасувати тканини через вологий прасувальник. Закінчивши роботу, варто залишити полотно у розправленому вигляді, дозволивши їй повністю просохнути.

Костюмні та драпові тканини

Для декатування таку тканину необхідно розкласти на дошці для прасування, потім пропрасувати через вологий пропрасувач.

Прокладочні та підкладкові види тканин

Ці види тканин у своїй більшості також підлягають декатуванню. Прокладні тканини злегка замочують у теплій воді, дозволяють їм повністю стекти, потім загортають у махровий рушник для видалення вологи, і після цього висушують на мотузці або на перекладині.

Підкладкові види тканин для декатування замочують у теплій воді, злегка віджимають, трохи просушують і правують, тим самим повністю висушуючи.

Декатуванню підлягає також тасьма, яка використовується для формування зрізів трикотажних виробів, формування лінії лацканів та окату рукавів, тканина для кишень. Виконується робота аналогічним чином — замочування з наступним прасуванням.

Освоївши способи декатування різних типів тканини, ви уникнете безлічі загроз після пошиття одягу, пов'язаних із зменшенням її розміру.

Пов'язані товари