Каталог тканин

Джинсова тканина — історія матеріалу, його види та сфера використання

02 березня 2021 р

Раніше використовували як текстиль для пошиття чоловічого робочого одягу, сьогодні джинсова тканина виявилася на піку популярності. З неї шиють все, починаючи від щільного практичного верхнього одягу, і закінчуючи легкими літніми сукнями, сарафанами.

Історія появи джинсової тканини

Історія джинсового текстилю, що займає сьогодні чільне місце на ринку тканин, почалася в середині 19 століття, а саме в 1853 році. Американський підприємець Леві Страусс вперше застосував для пошиття щільного та практичного фермерського одягу конопляне полотно, з якого виготовлялися корабельні вітрила. У той період американський флот терпів серйозні збитки, і дана тканина, міцна і практична, була більш ніж доступна.

Дивно, але вся партія одягу була розкуплена миттєво. Далі з такої тканини стали шити щільні штани, які теж стали користуватися успіхом. Для пошиття наступної партії брюк була використана французька тканина під назвою денім з подібними властивостями. Так побачили перші в світі класичні чоловічі джинси.

Штани, що відрізняються особливою щільністю і зносостійкістю, були запатентовані. У перший же рік була продана 21 тисяча виробів — штанів і курток з деніму під логотипом Levi Strauss & Co. Поява джинсів збіглася за часом з періодом «золотої лихоманки». Шукачі золота потребували практичного та міцного одягу, яку, на відміну від виробів зі шкіри, можна було прати. Джинси повністю потрапляли під ці критерії, і ціна на них була досить доступною.

Через кілька десятиліть бавовняне полотно повністю витіснило тканину з конопель, і джинси стали шити з міцного котону. У 1960 році в світовій моді сталася справжня «джинсова революція» — на ринку з’явився широкий асортимент деніму різної щільності в різноманітних варіаціях кольорів і дизайнів.

З опису історії виникає закономірне питання, що таке денім. Назва щільної конопляної тканини з’явилася від назви міста під назвою Ним у Франції, в якій вона була зроблена. Дослівно слово денім перекладається як «тканина з Німа». А ось популярний донині насичений синій колір з’явився в місті Генуя — таким барвником фарбували вітрила кораблів.

Виробництво тканини джинс

Абсолютно весь асортимент тканини денім — це текстиль на основі бавовни, який отримують з бавовнику. При дозріванні у рослини формується розкривання головки з насінням, в яких знаходяться пухнасті і дуже м’які волокна. Ці самі волокна очищають від насіння і сортують по довжині.

Щоб зробити матеріал джинс, використовується пряжа з максимально довгими і однорідними волокнами рослини. Готові котонові нитки утворюються методом скручування. Більш бюджетні види деніму виробляються шляхом змішування, але таке полотно поступається за всіма своїми якостями.

Види сучасних джинсових тканин

На сьогоднішній день існує безліч різновидів тканини джинс, які відрізняються по щільності, складу і зовнішніми характеристиками. Серед найширшого асортименту ви легко знайдете матеріал для будь-яких цілей — як для надміцного і теплого одягу, так і літні тканини, що легко продуваються, тонкі і майже невагомі.

Залежно від складу і забарвлення, тканина джинс ділиться на такі різновиди:

  • денім — досить щільний і грубуватий текстиль різних кольорів зі світлою виворітньою стороною (тканина для джинсів, курток, сумок);
  • шамбре (або Шамбри) — легка і м’яка тканина;
  • тканина джинс стрейч — текстиль який тягнеться, що має в складі лайкру, еластан;
  • натуральний стретч — досить дорога джинсова тканина яка тягнеться без додавання синтетичних волокон, в її складі тільки бавовна і китайська кропива;
  • ламана саржа — текстиль, що відрізняється характерним ялинковим плетінням, рельєфний, але при цьому дуже плоский;
  • екрю або ейкрем — незабарвлений щільний або тонкий джинс, що відрізняється блідо-сірим кольором;
  • джинс — однотонний матеріал з діагональним переплетенням ниток, один з найдоступніших видів джинсової тканини;
  • джинса шовк — тонка тканина, літній джинс з відблиском.

Спочатку в основі будь-якої джинсової тканини був котон, сьогодні технології зробили крок вперед. Для виробництва сучасного деніму використовується також матеріал під назвою тенсел, за своїми властивостями і виробництва схожий з віскозою. Вироби з такого полотна більш м’які, приємні на дотик, з оксамитовим ефектом. Тенсел вважається дуже гідною заміною натуральним тканинам.

Характеристики джинсової тканини

Зовнішній вигляд сучасних джинсових тканин дуже привабливий — матеріали бувають різних кольорів і дизайнів, що дозволяє створювати стильні і цікаві моделі одягу. Але, як правило, для покупця, який обрав денім, більш важливими виявляються практичні властивості цього матеріалу, такі як:

  1. Зносостійкість. Якщо виріб зшитий з якісного деніму, носити його можна роками, і при цьому річ не втрачає ні естетичних, ні практичних своїх властивостей.
  2. Універсальність. Серед розмаїття тканини джинс можна знайти текстиль на будь-який запит. З джинса шиється як практичний робочий одяг, так і легкі хвилясті літні сукні.
  3. Гігроскопічність. Джинс котон відмінно вбирає вологу.
  4. Здатність «дихати». Джинсовий матеріал забезпечує максимальний комфорт, захищаючи вас від вітру і при цьому відмінно пропускаючи повітря.
  5. Не електризується.

Як і будь-який інший текстиль, джинсова тканина має не тільки позитивні якості, але і негативні, знати про які не менш важливо. Отже, до недоліків деніму можна віднести наступні характеристики:

  1. Після прання, як ручного, так і машинного, тканина джинс котон нерідко дає осідання і може стати більш жорсткою.
  2. Джинсова тканина досить довго висихає після прання, особливо щільні її види.
  3. Згодом матеріал втрачає колір, вигорає на сонці. Особливо це помітно в місцях, де утворюються складки.

Всі описані вище мінуси джинсової тканини безпосередньо пов’язані з присутністю в її складі натуральних бавовняних волокон. Можна віддати перевагу більш бюджетному деніму з високим відсотком синтетики, але в даному випадку ви можете бути розчаровані практичними характеристиками текстилю.

Сфера використання джинсових тканин

Варіантів, що можна зшити з деніму, нескінченно багато. Насправді, будь-який предмет одягу може бути зшитий з нього, важливо тільки правильно підібрати щільність джинсової тканини і її дизайн. Що таке денім в одязі — це найширше розмаїття стильного і практичного текстилю. З самих щільних джинсових тканин шиються такі речі:

  • брюки (джинси), бриджі, комбінезони;
  • різноманітні куртки, пальто;
  • спідниці, шорти;
  • кепки, бейсболки;
  • жилетки, корсети;
  • сумки, рюкзаки.

Тонкі і легкі різновиди джинсової тканини, наприклад, такі, як шамбре, підійдуть для виготовлення наступних варіантів одягу:

  • блузи, жіночі та чоловічі сорочки;
  • сукні, спідниці, сарафани;
  • спідня білизна;
  • купальники;
  • дитячий одяг — шорти, штани, сукні та інше.

Для пошиття чоловічого, жіночого або дитячого одягу з джинса, особливо з його тонких видів, важливо підібрати і дизайн. Гарно і дуже стильно виглядають повсякденні речі, для пошиття якого була використана джинсова тканина з принтом.

Характеристики та особливості джинсових тканин дають величезний простір свободи для сучасних дизайнерів одягу — вони відмінно поєднуються з більшістю варіантів текстилю, навіть з витонченим мереживом або витонченим гіпюром. Джинсові вироби легко декоруються і гарно виглядають в поєднанні зі стрічками, бісером, вишивкою, аплікаціями та іншими елементами дизайну.

Денім досить міцна тканина, тому величезною популярністю користується джинсовий одяг з потертостями, рваним низом або з дірками. Вироби легко піддаються фарбуванню різними фарбами, дозволяючи створювати стильні дизайнерські малюнки.

Правила догляду за виробами з джинса

Перш, ніж купити тканину джинс і пошити з неї предмет одягу, варто ознайомитися і з особливостями догляду за даним матеріалом. При всій зовнішній щільності, грубості, даний текстиль вимагає особливої ​​уваги і підходу. Якщо для більшості тканин при сильних або специфічних забрудненнях кращим варіантом буде хімчистка, то для джинса цей спосіб категорично не підходить — річ може дати сильне осідання після використання засобів, що застосовуються при такому способі чищення.

Отже, основні правила догляду за тканинами під назвою джинс такі:

  1. Джинсовий одяг перуть окремо від речей з інших видів тканини. Особливо це актуально, якщо у вас колір джинс — він може злиняти і зіпсувати інші речі.
  2. Перед пранням джинсові вироби важливо вивертати навиворіт і закрити всю фурнітуру — гудзики, заклепки, змійки попередньо застібаються.
  3. Використовувати відбілювач не рекомендується навіть для білих джинсових речей — після нього можуть залишитися плями, розводи, матеріал буде безнадійно зіпсований.
  4. Сильно віджимати вироби з деніму не рекомендується — їх можна віджати на низьких оборотах, а краще дозволити воді поступово стекти.
  5. Як правило, джинсові речі відмінно тримають форму і навіть після прання не потребують прасування. Якщо виникає така необхідність, робити це варто, коли річ трохи волога — тоді вона стане м’якшою, приємнішою на дотик.

Якщо дотримуватися всіх перерахованих основних правил догляду за денімом, джинсовий одяг буде служити вам дуже довго, не втрачаючи своїх естетичних і практичних властивостей.