Каталог тканин

Віскоза або бавовна — що краще, і коли яку тканину вибирати?

05 червня 2021 р

Раніше при виборі текстилю майстрині керувалися правилом — натуральний склад завжди краще. Сьогоднішнє текстильне виробництво змушує переглянути свої критерії, пропонуючи дуже гідні варіанти матерії зі штучних волокон. Суперечки про те, що краще — бавовна або віскоза, виникають досить часто, і відповідь на це питання не може бути однозначним. Все залежить від того, для яких цілей ви купуєте тканину, і які вимоги висуваєте до виробів.

Склад бавовняної і віскозної тканин

Головне, що відрізняє тканину котон і віскоза — це, звичайно склад. Перша перевага бавовняної тканини полягає в тому, що вона виготовляється виключно з натуральних волокон, які є абсолютно безпечними, гіпоалергенними і приємними на дотик.

Відповідь на питання, чи натуральний матеріал віскоза, знає кожен, хто має відношення до тканин. Це полотно виготовляється з целюлози представляє собою волокнистий хімікат, який є у всіх рослинах. Однак в безпеці, гіпоалергенності і м’якості отримане полотно абсолютно не поступається натуральному.

Особливості виробництва кожної тканини

Початок виробництва тканини котон починається з рослини під назвою бавовник. Коли бутон дозріває і відкривається, з’являються волокна, пророслі з насіння. Кожне волокно являє собою дуже довгу нитку, що складається в основному з целюлози. Зібрані волокна бавовнику ретельно очищаються від воску і смолу, присутніх в невеликій кількості.

Далі їх добре скручують і пресують, потім з них прядуть нитки. Їх проклеюють розчинами смол, крохмалю та жирів, щоб вони були здатні витримувати різного роду механічні дії в процесі подальшої обробки. Після цього нитки відбілюють за допомогою спеціальних розчинів, потім змивають клей. На даному етапі нитка готова — далі вона піддається фарбуванню, якщо це необхідно, і з неї можна виробляти тканини.

Віскоза є першим в світі полотном, отриманим повністю штучним шляхом. Як і бавовна, вона складається з целюлози, але спосіб її виробництва зовсім інший. Відбувається це в кілька етапів:

  1. Деревина висушується, нарізається на дрібну тріску і вариться в лужному розчині, після цього сировина віджимається і ще сильніше подрібнюється.
  2. Далі отримують прядильний розчин. Маса обробляється сірковуглецем, проходить процес дозрівання, після якого стає дуже в’язкою. На цьому етапі додаються барвники, компоненти.
  3. Після цього віскозна маса відправляється в прядильну машину, де шляхом продавлювання через дуже дрібні отвори виходять безпосередньо нитки, опускаючись в ванну з кислотним розчином, вони тверднуть.

На заключному етапі отримані нитки промивають, вибілюють, фарбують, і після цього з них виробляють полотна.

Порівняння властивостей бавовни і віскози

Бавовняна тканина відноситься до натуральних, віскозна, навпаки, до абсолютно штучних. Незважаючи на це, хімічний склад цих видів волокон схожий, оскільки в основі в обох випадках целюлоза. Властивості, характерні і для віскози, і для котону — це:

  • тканини мають високу повітропроникність, тому підходять для спекотної пори року;
  • віскоза і бавовна безпечні і гіпоалергенні;
  • матерії мають високу гігроскопічність, вбирають в себе надлишки вологи;
  • не електризуються;
  • досить сильно мнуться;
  • м’які і приємні.

Але є і цілий ряд відмінностей, які полягають в наступному:

  • бавовна в більшості випадків добре тримає форму, а віскоза — матеріал пластичний і струмує;
  • при розкрої і шиття бавовна, як правило, не обсипається по краях, віскоза створює деякі складності, і її края потребують додаткової обробки;
  • віскоза більш схильна до осідання, ніж бавовна;
  • бавовна схильна до вигоряння на сонці, на відміну від віскози;
  • віскоза вбирає більшу кількість вологи, ніж бавовна, і помітно розбухає в таких випадках.

Головне візуальна відмінність між цими двома тканинами в тому, що нитки віскози мають гарний легкий блиск, бавовняна тканина зовсім не блищить.

Ще одне питання, яке хвилює багатьох — що міцніше, віскоза або бавовна? Ця характеристика у них приблизно однакова, якщо порівнювати нитки однієї товщини. Питання  полягає в тому, що при намоканні бавовна стає більш міцною, в той час як віскозне полотно легко розірвати саме в мокрому вигляді.

У зимовий час актуальним стає питання, що тепліше — віскоза або бавовна? Котонова тканина має більш високі теплоудержуючі властивості, тому якщо вам потрібна тепла річ, краще віддати перевагу цьому виду матеріалу.

Для чого підходить кожна тканина окремо?

Який матеріал краще для шиття, віскоза або котон, залежить, перш за все, від того, який одяг ви плануєте виготовляти. Сфера застосування цих видів тканини досить широка. Котоновая тканина менш еластична, вона не струмує і не драпірується, тому шиють з неї частіше практичний одяг:

  • сорочки;
  • майки, футболки;
  • сукні;
  • водолазки;
  • домашній одяг — піжами, халати;
  • спортивні костюми;
  • нижня білизна;
  • панчішно-шкарпеткові вироби.

Також купити бавовну, тканину натуральну, м’яку і приємну, можна для пошиття дитячого одягу, в тому числі і для білизни новонародженим.

Тканина віскоза, склад якої схожий на бавовну, має дещо іншу сферу застосування. Цей матеріал більш легкий, еластичний і струмує. Купити тканину віскозу можна для пошиття таких речей, як:

  • сукні;
  • блузи, сорочки;
  • спідниці, брюки;
  • футболки, топи;
  • туніки;
  • кофти, кардигани, светри.

Обидва види тканини неймовірно затребувані і користуються величезною популярністю в сучасному текстильному виробництві.

Особливості догляду за кожною тканиною

Одним з визначальних характеристик, чи хороша тканина котон, є її невибагливість у догляді. Ось що потрібно знати, купуючи вироби з бавовни:

  1. Кольорові тканини можна прати в машинці при температурі до 60 градусів, білі — до 95. Для тонкої кольорової білизни рекомендується температура до 40 градусів.
  2. Для білих тканин можна використовувати будь-які миючі засоби, для кольорових — порошки для делікатних речей без відбілюючого компонента.
  3. Сушити в машинці одяг можна в тому випадку, якщо це зазначено на етикетці. Інакше річ може деформуватися.
  4. Прасувати тканину можна в режимі бавовна / льон.

Віскоза вимагає до себе більше уваги при догляді:

  1. Прати віскозу можна тільки вручну або в самому делікатному режимі в машинці.
  2. Температура води не повинна перевищувати 30 градусів.
  3. Кольорові тканини необхідно прати окремо від білих.
  4. Віджимати віскозу категорично не можна — можна загорнути мокру річ в рушник, який вбирає вологу.
  5. Сушити вироби можна тільки природним шляхом — на вішалці, або обережно розклавши річ.
  6. Прасувати одяг із віскози необхідно в режимі шовку.

Очевидно, що в практичності в повсякденному догляді бавовна має явні переваги перед віскозними тканинами.

Чи можна використовувати тканини разом, в чому особливість такого виробу?

Як правило, ці два полотна не поєднуються в одному виробі, але бувають і виключення, особливо якщо мова йде про більш теплі тканини, наприклад, щільний трикотаж віскоза. Важливо пам’ятати, що характеристики цих видів текстилю дуже різні, і в догляді за такими речами слід бути дуже обережними.